“Geleneksel Evvel Temmuz Festivali Kapsamında 9 Temmuz Pazar Günü Saat 17:00 da Festival Alanında Samandağ Kadın Dayanışma Derneği’nin, Samandağ İpek Köyü Yöresel sergi açılışı gerçekleştirildi.
Samandağ Belediye Başkanvekili İlmettin Dağ, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Ahras Nural,Kültür ve Sosyal işler Müdürü Fikret Özçelik,Meclis üyeleri,SKD yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlar açılışa katıldılar. 
Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem AHRAS NURAL:”Samandağ Kadın Dayanışma Derneği, Samandağ’lı kadınların sosyal –ekonomik ve kültürel faaliyetlerini geliştirmek bu konularda kadınları bir araya getirmek, güçlendirmek yardımlaşma ve dayanışmalarına ortam sağlamak, İlçenin sosyal- ekonomi başta olmak üzere tüm kadınlarının yaşamlarını olumsuz etkileyen sorunların çözümüne katkı vermek amacı ile 15.09.2015 tarihinde Hülya Nehir öncülüğünde 24 üye ile kurulmuştur.Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Samandağ Belediyesi İpek Köyü ile ortaklaşarak ipek böcekçiliği ve dokuma kursu açılmış. Samandağ ilçesinde ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmıştır. Samandağ Kadın Dayanışma Derneği; kadınların özveri ile yaptıkları bu işlerde satış ve pazarlama konusunda da yollarını açmıştır. Bugün ki sergimiz de ipek köyünde üretilen ipeklerin sergileneceği, ilçemizde evde ev ekonomisine katkı sağlamak için çeşitli yöresel ürünleri üreten kadın kardeşlerimizinde ürünleri yer almaktadır. Bu çalışmalarımızla derneğimizin amacını adım adım gerçekleştirmekteyiz.serginin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”dedi. . 
Samandağ Belediye Başkanvekili İlmettin Dağ:”İpek böcekçiliği Samandağımızın en eski
Zanaatlarındandır. Bu iş unutulmaya yüz tutmuş iken Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir ve Dernek üyelerinin çabalarıyla canlandırılmaya çalışılıyor. Bu önemli çalışmadan dolayı kendilerini kutluyorum.”dedi. 
Samandağ İpek Evi’ndeki kadınların meşakkatli aşamalardan sonra dokudukları birbirinden güzel ürünler sergilendi. 
Samandağ İpek Evi kadınları ipek böceği yetiştirme aşamaları ardından koza hasadı yapıp bunları ipek ipliği haline getirdikten sonra en özenli haliyle dokuma tezgahlarında tamamen el yordamıyla dokuyup ürettiklerini sergilediler.