Samandağ’da kaybolmaya yüz tutan bir gelenek canlandırılarak, kadınlara istidam olanağı yaratılıyor. Samandağ Belediyesi ve Kadın Danışma Derneği öncülüğünde başlayan ve başarılı bir şekilde devam eden İpek köyü projesinde yeni bir aşama daha uygulamalı olarak anlatıldı. 
Yaylıca İpek köyünde tırtıldan, kelebeğe,ipeğe dönüşümün üretim aşamamaları adım adım anlatılıyor. Bu aşamaların saf ipeğe dönüşmesi hususunda bir aşama daha uygulamalı olarak gösteriliyor. Hasat aşamasından sonra , kazanlar kaynatıldı. Kaynatılan suyun içine kozalar işlemden geçirildi.Kursiyer kadınlar uygulamalı olarak bu aşamayı gerçekleştirdiler.


Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir :” Bugün yeniden dirilişin öyküsünü yeniden yaşadık.Bizim kültürümüzde geçmişte insanlar öldüğü zaman çıkan canın yeni bir bedende hayat bulması için ipek kumaşla gömülürmüş. Bugün ipek kozasında da yeni bir süreç yaşadık.Kozanın içerisinden çıkan kelebekler yeni bir hayata yelken açtılar. Bugün bizler bu işlemi iki şekilde yaptık. O kozaları kaynattık ve tiftik haline getirdik. Kozaları buhara tabi tutarak saf ve ham ipek elde etmek üzere işlem yaptık.Bu gün gerçekleştirdiğimiz işlem çok uzun zahmetli bir süreçtir. En eski zanaatlarımızdan biri olan bu bölge insanının yıllarca emek edip geçim kaynağı olan bir alanı yeniden hayata geçirmek için bir çalışma yapıyoruz. Bu proje geçen yıl başladı. Bu yıl ikinci etabını düzenliyoruz. İki mahallemizde, Samandağ Belediyesi ve Kadın dayanışma derneği işbirliğiyle devam ediyoruz. Bu süreci pekiştirmek için ilk defa bu yıl düzenlediğimiz ipek baharı festivalimiz vardı. Kozanın beyazıyla sütlacın beyazını bir araya getiren ve her yıl geleneksel olarak kutlanan haririt adar dediğimiz geleneksel olarak kutlanan kültürel bir bayramımız var. Bunları birleştirerek bir festival organizasyonu gerçekleştirdik. Festivalimizi gelenekselleştirmek konusunda bir çabamız var. Bu işi sürdürmek ve nesilden nesile aktarmak, bundan sonrasında da bölge kadınının insanının yeniden geçim kaynağı olması konusunda bu güzel insanlarla birlikte ciddi emeklerimiz var. Bundan sonraki hedefimiz boş alanlara dut fidanları diktirmek, hatta vatandaşlarımızdan da bahçelerine dut ağacı dikmek hususunda istekleri mevcuttur.Bu konudaki çalışmaları her geçen gün çıtayı artırarak sürdürüyoruz. “